Bakanlar Murat Kurum ve Kemal Memişoğlu TBMM Genel Kurulu’nda yemin etti

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, gündem dışı konuşmalar ve Grup Başkanvekillerinin gündeme ilişkin değerlendirmelerinin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden af talebi kabul edilen Fahrettin Koca’dan boşalan Sağlık Bakanlığı’na Kemal Memişoğlu ile Mehmet Özhaseki’den boşalan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na Murat Kurum’un atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi okundu.

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Kurum’un, Anayasa hükmü gereği atamadan dolayı milletvekilliğinin düştüğü bilgisi de Genel Kurula verildi.

Meclis Başkanvekili Bozdağ, daha sonra Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u ant içmeleri için Genel Kurul Salonu’na davet etti.

AK Parti ve MHP milletvekilleri, Kurum ve Memişoğlu’nu, yemin etmeleri sonrası alkışladı.

TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ da Memişoğlu ve Kurum’a, bakanlık görevlerinde başarılar diledi. Bozdağ, daha sonra birleşime ara verdi. Arada, AK Parti ve MHP milletvekilleri ile muhalefet partilerinden bazı milletvekilleri, Memişoğlu ve Kurum’u tebrik etti.

Öte yandan, Kurum’un milletvekilliğinin düşmesi nedeniyle toplam milletvekili sayısı 593’e, AK Parti’nin Meclisteki sandalye sayısı 264’e indi.

BAKAN KURUM, YEMİN TÖRENİ ÖNCESİ SORULARI YANITLADI

Öte yandan bakanlıktaki devir-teslim töreninin ardından TBMM’ye gelen Bakan Kurum, Genel Kurul Salonuna girmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Nasip oldu, yeniden eski görevimize dönmüş olduk; Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle, tensipleriyle” ifadesini kullanan Kurum, önceki Bakanlığı döneminde yaptığı güzel çalışmaları ve işleri devam ettireceğini, geçmişten daha çok çalışıp daha fazla özveri göstereceğini ve milletin yanında olmaya devam edeceğini söyledi.

Afetlerde milleti yalnız bırakmayacaklarını vurgulayan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bayrağı devraldığımız Sayın Bakanımızdan daha yukarı çıkartmak için var gücümüzle, ekibimizle birlikte çalışacağız. Vatanımıza, milletimize, ülkemize hayırlı olsun. Allah bizi utandırmasın, milletimize mahcup etmesin. Biz hiçbir zaman görev beklemiyoruz, her zaman önümüzdeki iş neyse bu işi en güzeliyle yapmaya gayret gösteriyoruz. Hep böyle olduk. Yaptığımız her işte de elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Burada da aynı gayretle çalışacağız.” 

Geçmişteki aynı motivasyonla, milletvekilleri, genel başkan yardımcıları ve belediye başkanlarıyla uyum içerisinde çalışacaklarını aktaran Kurum, önce afetten etkilenen 11 il ile kentsel dönüşüm noktasındaki çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

Bakanlık olarak çevre konusundaki hassasiyeti her zaman önde tutacaklarını ifade eden Kurum, şunları kaydetti:

“Milletimiz için en iyi olanı önce hayal edeceğiz ondan sonra bu hayalleri hep birlikte tek tek gerçekleştirmeye çalışacağız. Cumhur İttifakımızla, daha önce uyum içerisinde çalıştığımız arkadaşlarımızla birlikte kimseyi ayırt etmeden, kimseyi ötekileştirmeden, herkesi kucaklayarak bu çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

‘BAYRAK DEĞİŞİMİNİ ALDIK’

Sağlık Bakanlığı’na atanan Kemal Memişoğlu da Genel Kurulda ant içmek üzere Meclise geldi. Kendine tevdi edilen görevinin hayırlı olmasını temenni eden Memişoğlu, “Bayrak değişimini aldık. Allah bizi milletimize, devletimize, Cumhurbaşkanımıza mahcup etmesin. Herkese hayırlı olsun.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir