Dev Şirket Haftada 4 Gün Mesaiye Geçti, İş Başvurusu Yağmuruna Tutuldu!

Aksa Akrilik, Yalova’da merkezi bulunan ve dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi olan bir dev şirkettir. Şirket, 502 bin metrekarelik bir üretim tesisiyle faaliyet göstermekte olup, mavi yakalı işçiler de dahil olmak üzere 1200 kişilik bir işgücüne sahiptir. Son zamanlarda, Aksa Akrilik, dört günlük çalışma haftasını deneyen ve sonrasında bu uygulamayı kalıcı hale getiren Türkiye’deki ilk şirket olmuştur.

CEO Cengiz Taş, bu yeni çalışma modelinin iş birliği ve ekip ruhunu güçlendirdiğini ve çalışanların bağlılığını ve motivasyonunu artırdığını belirtmiştir. Aksa Akrilik, bu uygulamaya geçerken maaş ve sosyal haklarda herhangi bir değişiklik yapmamıştır.

Başlangıçta belirli günlerin izin olarak belirlendiği sistem daha sonra esnek bir izin düzenine geçmiştir. Ancak, şirketin mavi yakalı işçileri bu uygulamaya dahil olmamıştır. Bu deneyim, Türkiye’deki büyük bir kuruluşun dört günlük çalışma haftası modelini benimseyen ilk şirket olmasını sağlamıştır.

Dünya genelinde benzer denemeler artarken, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerdeki şirketler de bu modeli test etmektedir. Ancak, her şirketin deneyimi olumlu sonuçlanmamıştır; örneğin Magyar Telekom, pilot uygulamanın beklentileri karşılamaması üzerine eski çalışma düzenine geri dönmüştür.

Uygulamanın sonuçları:

Çalışanlarda iş birliği ve ekip ruhunu güçlendirdi.

Maaş ve sosyal haklarda değişiklik yapmadan geçilen bu sistem, çalışanların bağlılığını ve motivasyonunu artırdı.

Şirkete iş başvurusunda bulunanların sayısında önemli bir artış gerçekleşti.

Dünyada benzer uygulamalar:

Dünyada da benzer denemeler artarken, İngiltere ve Almanya’daki şirketler de bu modeli test ediyor.

Ancak her şirketin deneyimi olumlu sonuçlanmadı; örneğin Magyar Telekom, pilot uygulamanın beklentileri karşılamaması üzerine eski çalışma düzenine geri döndü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir