Hadise’ye Belçika’da ırkçılık… ‘Pis Türk’


Geçtiğimiz haftalarda “Maddi gücün yoksa ‘neyine güvenip, bana yaklaşıyorsun” yorumuyla dikkat çeken Hadise, Türk işçilerin Belçika’ya göçünü kolaylaştıran 1964 Göç Anlaşması’nın 60’ıncı yılı kapsamında düzenlenen festivale katıldı.

“HAYATIMDA KİMSE YOK”

Belçika’da “Pis Türk” söylemiyle çok karşılaştığını ifade eden Hadise, “Annem babam 1970’lerde Belçika’ya taşınıyor. Sonra evleniyorlar. Ben 85’te doğuyorum. Belçika’da okurken bir Türk kızı olarak elimden geleni yaptım. Annem ile babamı çok gururlandırdım ama o dönem zorbalık yaşadım mı yaşadım. ‘Pis Türk’ dediler. Bu çok korkunç bir duygu. Gurbetçi olmanın ne demek olduğunu biliyorum.

Gurbetçi olmak özlem demek, bazen yalnızlık demek. Bazen kalp kırılması demek” diye konuştu. Hadise, Türkiye’de de zor günler yaşadığını söyledi:

“BEN GÖZ ÖNÜNDE BİR İNSANIM”

“2009 yılında Eurovision için seçildim. ‘Düm Tek Tek’ ile ülkemi Moskova’da temsil etmiştim.

O zaman da. ‘Neden bir gurbetçi kızı ülkemizi temsil ediyor’ dediler. 22 yaşındaydım ve bütün bu duygularla birlikte ayakta durmak, koskoca bir ülkeyi temsil etmek çok enteresan bir tecrübeydi.

Gurbetçilere ‘Nereye ait hissediyorsun kendini?’ diye sorduğunuzda bunun cevabı çok kolay değil. Ben kendimi, kendime ait hissediyorum. Çünkü iki zorbalığı da iki yerde yaşadım. Hatta hâlâ bana ‘Sen git memleketine dön’ diyebiliyorlar. Ben Türk’üm. Ne mutlu Türküm diyene”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir