Kontrol takıntılı ebeveynler, baskılarla verilen yanlış kararlar… Bir çöküşün anatomisi


Ancak bu süreçte Britney her türlü zorluğa rağmen çalışmaya devam etti, albümler çıkaran, dünya turnesine çıkan, Las Vegas’ta 4 sezon şov yapan, televizyonda jüri üyeliği yapan, parfümden iç çamaşırına pek çok ürün çıkardı. Yani akıl hastası olmadığı apaçık ortadaydı. Süreci üzüntüyle takip eden hayranları #FreeBritney kampanyası ile babasının ünlü şarkıcı üzerindeki kontrolünün kaldırılmasını talep etti. Britney de bu konuda hukuk mücadelesine başlamıştı.

Daha sonra çok sayıda travmayla itham edeceği annesi Lynne Spears ve babası Jamie Spears’ın ortanca çocuğu olan Britney’nin Bryan adlı bir ağabeyi ve Jamie Lynn adlı bir kız kardeşi var.

Çocukluk yıllarında dans edip şarkı söylemeyi tutkuya dönüştüren Britney, küçük yaşlardan itibaren şöhret olmanın hayalin kurdu.

Ses ve dans yarışmalarına katıldı.

Onu bir adım öne çıkaran hamle, 1990’ların başlarında Disney’in “The Mickey Mouse Club” kadrosuna katılması oldu.

Kadro Justin Timberlake, Ryan Gosling, Christina Aguilera gibi pek çok ünlü isim çıkardı. Bu isimler Britney’nin hayatında da önemli yere sahip.

Christina Aguilera ses konusunda rakibi, Justin Timberlake ise ilk aşkıydı.

Britney Spears ilerleyen yıllarda Timberlake ile yaşadığı aşk sırasında hamile kalıp bebeğini aldırmak zorunda kaldığını itiraf edecek, bu durumun hayatında bir travma nedeni olduğunu belirtecekti.

Öte yandan her geçen gün tanınmaya başlayan genç kızın menajerliğini babası üstlenmişti. Attığı her adıma babası karar veriyordu.

1998’in sonlarına doğru Britney’nin ilk teklisi …Baby One More Time radyolarda çalınmaya başladı. Klibi ise müzik kanallarında dönmeye başlamıştı.

2 Ocak 1999 tarihinde ilk albümü “Baby One More Time” piyasaya sürüldü. Albüm sadece Amerika’da 14 milyon satarak Elmas Sertifika aldı ve tüm dünyada yaklaşık 32 milyon sattı.

Albümleri satış rekorları kırdı, çok genç yaşta milyon dolarlık reklam anlaşmalarına imza attı. Çok genç yaşta çok büyük bir şöhret ışığı altında kalmıştı. Yakın çevresi de ona bu şekilde yaklaşıyordu.

Şöhretin getirdiği sarhoşluk yanında babası tarafından sıkı şekilde denetlenmenin getirdiği ikilem, Britney’nin yanlış kararlar almasına neden oldu.

Justin Timberlake ile ilişkisi aldatma iddialarıyla sona erdi. Üzerinden çok geçmemişti ki 2004 yılında çocukluk arkadaşı Jason Alexander ile aniden evlendi.

Yalnızca 55 saat süren bu evlilik için daha sonra “sarhoştum, pişmanım” ifadelerini kullanacaktı.

Aynı yıl, dansçısı Kevin Federline ile evlendi. Britney’in ailesi bu olaya karşı çıktı. Boşanmasını isteseler de Britney dinlemedi.

Bu evlilikten iki oğlu oldu: Sean ve Jaden…

Evliliği 2007 yılında sona erdiğinde Britney büyük bir çöküş dönemine girdi.

O yıl adı peş peşe skandallarla anıldı; Gece yarısı saçlarını kazıtırken görüntülenmiş, kendisini görüntüleyenlere şemsiye ile saldırmıştı.

Bu çöküşü uzun bir rehabilitasyon süreci izledi. Bu sırada babası Britney üzerindeki tüm hakimiyeti eline almıştı.

Britney Spears’ın babası James Spears ve avukatı Andrew Wallet’ın vasilik hamlesi ile Britney artık kendi üzerinde hiçbir söz hakkı olmayan bir birey haline gelmişti.

Kendi rızasıyla evlenemez, alışveriş yapamaz, röportaj veremez, araç kullanamaz, sözleşme ve anlaşma imzalayamazdı. Bu durum, yaşadığı zorlu psikolojik dönemleri daha da sıklaştırdı. Bu kuralları çiğnemeye kalktığında hemen rehabilitasyon merkezine yatırılıyordu. Zira babası onun hasta olduğunu ispat etmeye uğraşıyordu.

Ve 13 yıl süren vasilik 2021 yılında mahkeme tarafından sonlandırıldı. Britney artık özgür bir kadındı. Time dergisi 2021’de onu En Etkili 100 Kişiden biri olarak seçti.

Üzerindeki ‘evlenemez’ baskısı da kalkan Britney 2022 yılında aktör Sam Ashgari ile evlendi. Çok kişi bu evliliğin aceleye geldiği konusunda kendisini uyarsa da o bunlara kulak asmamayı seçti.

Tüm bunlar yaşanırken, babasının kontrolü altında geçen yılları ve not alıyordu. Evliliği ise sallantıdaydı.

Sam Ashgari – Britney Spears çifti 2023 yılı Eylül ayında boşandı. Boşanma süreci boyunca Britney sosyal medyada paylaşımların dozunu kaçırmaya başlamıştı.

Evinde sürekli tuhaf dansler eden ve çıplak fotoğraflarını paylaşan şarkıcı, gelen eleştirilere kulak asmıyor gibi görünse de arka planda bunun yükünü iyiden iyiye hissediyordu.

İniş çıkışlı ve trajik hayat hikayesindeki en önemli bölümleri yazan Britney Spears’ın “The Woman in Me” adlı kitabı kısa sürede çok satanlar arasına girdi.

Ve günümüz…. Britney Spears Chateau Marmont otelinde, üzerinde yalnızca bir battaniye sarılı halde görüntülendi.

Medyada çıkan haberlere göre Spears eski sevgilisi Paul Richard Soliz ile kavga etmiş, şarkıcının durumunun iyi olmadığı için ambulans çağırılmıştı.

Spears ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada odasında zıplamaya çalışırken düştüğünü söyledi.

İki sağlık çalışanının odasına “yasal olmayan bir şekilde” girdiğin, tek ihtiyacı olan olan şeyin ayak bileği için buz olduğunu yazdı.

Daha sonra yaptığı açıklamada ise annesi Lynne’i suçladı:

“Bu işin arkasında annemin olduğunu biliyorum. Onunla 6 aydır konuşmuyordum. Hakkımda haberler çıkınca hemen beni aradı. Daha önce yaptığı gibi beni oyuna getirdi. Ona katlanamıyorum”

Spears, her ne kadar medyada çıkan haber ve fotoğraflar aksini işaret etse de yeni bir sinirsel çöküş yaşadığı haberlerini yalanladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir