Mamak Belediyesi’nden Sivas Katliamı’na özel program… ‘Menekşe’den Önce’ izlendi: ‘Utancımızla 31 yılı geride bıraktık’

Mamak Belediyesi, Sivas Katliamı’nın 31. yılında Madımak Oteli’ndeki yangında katledilen 33 aydını, düzenlenen özel bir programla andı. Katliamda hayatını kaybedenlerin anısına Gazeteci-Yazar Soner Yalçın’ın imzasını taşıyan “Menekşe’den Önce” Belgeseli’nin gösterildiği programda, etkinliğe katılanlar gözyaşlarını tutamadı.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP Ankara İl Başkanı Dr. Ümit Erkol, Mamak Belediye Başkanı Veli Gündüz Şahin, CHP Mamak İlçe Başkanı Hikmet Tepe, meclis üyeleri, başkan yardımcıları, STK Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Haberankara.com’dan Furkan Erkan’ın haberine göre anma Programı kapsamında, Gazeteci yazar Soner Yalçın’ın imzasını taşıyan “Menekşe’den Önce” belgeseli izlendi. Gösterim boyunca seyirciler duygu dolu anlar yaşadı.

“UTANCIMIZLA 31 YILI GERİDE BIRAKTIK”

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te, Madımak Oteli’nde gerçekleştirilen katliamın insanlık tarihinin kara bir lekesi olduğunu söyleyen Mamak Belediye Başkanı Veli Gündüz Şahin şunları söyledi:

“31 yıl önce Sivas’ta yanan ateş, bugün halen yüreklerimizde sönmedi.

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te, Madımak Oteli’nde gerçekleştirilen katliam, acıyla ve utançla andığımız, insanlık tarihinin kara bir lekesidir. Tarihimizin en acı, en trajik, en yürek yakan olaylarından biridir Sivas katliamı. Göz göre göre, bilerek ve isteyerek, Temmuz’un sıcağı yetmezmiş gibi, ateşe verildi canlar. Kalbimizde kalan derin sızısıyla kaybettiklerimize, kurtaramadıklarımıza utancımızla 31 yılı geride bıraktı Sivas. 2 Temmuz 1993, hafızalarımıza bir katliam tarihi olarak kazındı kaldı. O tarihte Sivas’a, Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için giden aydın sanatçılarımız, fikir insanlarımızdan 33’ü kaldıkları Madımak Oteli’nin gözü dönmüş kişilerce ateşe verilmesiyle can vermişlerdir. Madımak katliamının acısı o günden bu güne toplumun vicdanındaki önemli yaralardan biri olarak yaşamaktadır”

Yaşanan katliamda sadece hedefin insanlar olmadığını kaydeden Başkan Şahin, hedefin aynı zamanda Cumhuriyet’e, laikliğe ve demokrasiye başkaldırı olduğuna vurgu yaptı. Sorumluların halen yargılanmadığını da kaydeden Başkan Şahin, demokrasiye ve Cumhuriyet’e inanan tüm insanların yüreğinin kanamaya devam ettiğini de sözlerine ekledi. Tüm insanlığa ve hoşgörü ve barış dileyen Başkan Şahin, “Kendinden olmayanı dışlayan, ötekileştiren, yok sayan zihniyetin nasıl insanlıktan çıkabildiğini, hepimize ne kadar zarar verdiğini bizlere acı bir şekilde yaşatan bu olayda yaşamını yitiren aydınlarımızı ve vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyor, ülkemizden hoşgörü ve barış dolu günlerin eksik olmamasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir